Logo Pic
Sikló.Napló. 2024. november 08.

Lebegés a hegycsúcsok között a Peak 2 Peak Gondolával

A Peak 2 Peak Gondola világszinten is kiemelkedő mérnöki csodának számít, amely a kanadai Brit Columbiában, a Whistler és Blackcomb hegyek között terül el. Az észak-amerikai Whistler-Blackcomb síterep nem csupán télen vonzza a turistákat, egész évben népszerű úti célnak számít – részben a gondola innovációjának köszönhetően, amely nemcsak a síelőknek és snowboardosoknak kínál felejthetetlen élményt, hanem a természetkedvelők és túrázók számára is.

A kötöttpályás siklóval rokon gondola 2008 decemberében nyílt meg, és azóta számos világcsúcsot döntött meg. A Peak 2 Peak Gondola az egyetlen a világon, amely két hegycsúcsot köt össze, és több mint 4,4 kilométeres távot hidal át közöttük. A sikló legnagyobb távolsága a földtől 436 méter, ami egyedülálló élményt kínál a látogatók számára, hiszen a kabinból lenyűgöző panoráma tárul a szemük elé. Az egyik legnagyobb kihívás a mérnökök számára az volt, hogy a sikló két hegy közötti, oszlop nélküli áthidalását biztosítsák. A gondola legnagyobb oszlop nélküli fesztávja 3 kilométer, amely világrekordnak számít. A rendszer összesen 28 kabinnal üzemel, és akár 4100 főt is képes szállítani óránként, ezzel biztosítva a zökkenőmentes, 11 perces utazást a látogatók számára. Külön érdekesség, hogy két kabin üvegezett padlóval rendelkezik, ami még izgalmasabbá teszi az élményt.

peak-2-peak.jpgForrás: whistlerplatinum.com

A Peak 2 Peak Gondola termináljai a világ legnagyobb felvonóállomásai közé tartoznak. A két hatalmas épülethez több ezer köbméter betont és több száz tonna acélt kellett a hegyekbe szállítani, részben helikopterek segítségével. A Whistler terminál 13, a Blackcomb terminál pedig 15 kabint képes befogadni, amikor a rendszer nincs használatban, ezzel biztosítva a gondolák biztonságos tárolását.

A Whistler-Blackcomb hegyek lenyűgöző tájai minden odalátogatót magukkal ragadnak: a terület nyáron a gyönyörű túraútvonalakról, virágos rétekről és vadon élő állatokról híres, míg télen a világ egyik legismertebb síterepévé válik. A gondola könnyed átjárást biztosít a két hegycsúcs között, így a síelők és snowboardosok több területet fedezhetnek fel egy nap alatt, ami kifejezetten vonzza a téli sportok szerelmeseit.

A Whistler-Blackcomb sikertörténet

A Whistler-Blackcomb síterep a világ egyik legnagyobb és legismertebb síparadicsoma, amely 1966-ban nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. Azóta folyamatosan fejlődött, és mára világszinten is kiemelkedő célponttá vált a téli sportok kedvelői között. A 2010-es vancouveri téli olimpiai játékok helyszíneként is szolgált, ami tovább növelte hírnevét.

03-30_1.jpgForrás: premiumwhistler.com

A Peak 2 Peak Gondola építése és megnyitása új korszakot nyitott a síterep történetében. Az építkezés 2007-ben kezdődött, és több mint két évig tartott. A projekt mintegy 51 millió kanadai dollárba került, amely egyértelműen mutatja a beruházás nagyságát és jelentőségét. A felvonó azóta is kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy Whistler-Blackcomb a világ egyik legjobb síterepének számítson. A 2008-as nyitóünnepségen például több Red Bull sportoló is bázisugrást hajtott végre a gondola közepéről, 2009-ben a Discovery Channel pedig még dokumentumfilmet is készített a gondoláról – a stáb 2007 májusában, az alapkőletételkor kezdte el forgatni a projektet.

cwr_summer_p2p_tw_mike_crane.jpegForrás: chateau-whistler.com

A Peak 2 Peak Gondola által kínált látvány, a hegyek és völgyek közötti fenséges tájak, valamint a technológiai innováció mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a látogatók valódi különlegességet tapasztalhassanak. A felvonó mindenki számára felejthetetlen élményt nyújt, aki szereti a természetet, a panorámás kilátást és az izgalmas utazásokat. Az évek során a régió több millió látogatót vonzott, akik közül sokan kifejezetten a Peak 2 Peak Gondola miatt érkeztek.

 

Forrás:

 

Vissza a címlapra
Sikló Napló
A Gellért-hegyi sikló egy évszázados, máig beteljesületlen budapesti álom. Korszakokon és rendszereken át dédelgették, újra és újra nekifutottak, más és más finanszírozási és kivitelezési formában, azonban sajnálatos módon mindegyik próbálkozás hamvában holt és a sikló sohasem valósult meg – legalábbis eddig. 16 éve tevékeny résztvevője is vagyok a megvalósításnak műszaki igazgatóként, majd a projektcég ügyvezetőjeként. Kollégáimmal szívből reméljük, hogy a Gellért-hegyi sikló már nem sokáig marad álom. A Sikló Naplót azért indítottuk, hogy ne csak a Gellért-hegyi siklóval kapcsolatos legújabb fejleményekről, hanem a siklóvasutakhoz és az egyéb kötélpálya rendszerű eszközökhöz, illetve a Gellért-hegyhez kapcsolódó egyéb érdekességekről egy helyen informáljuk kedves olvasóinkat. A Sikló Naplón a kisiklás kizárt. Walton Imre
Legjobban pörgő posztok
Az Étterem Hét közönségdíjas éttermei! - 2024. ősz
Étterem kóstoló • 3 nap
Nagy sós pálcika teszt
Linda Morvai • 12 nap
A Lille elleni mérkőzés
Apuleius • 4 nap
Az Udinese elleni mérkőzés
Apuleius • 6 nap
Nagy lapkasajt teszt
Linda Morvai • 22 nap
Cikkek a címlapról
Új történelmi korszak jön vagy csak módosul a régi?
A történelem jelenkora (vagy legújabb kora) biztonságpolitikai szempontból a hidegháború lezárulását követően vagyis a Szovjetunió 1991-es felbomlásakor egy rövid átmeneti időszakba fordult, amikor a két korábbi szuperhatalom közük csak az egyik (az USA) maradt talpon. Ám az 1991 és 2014 közötti…
Az Anora továbbra is az egyik legnagyobb Oscar-favorit
Amikor májusban Cannes-ban elnyerte az Arany Pálmát, az Anora azonnal Oscar-várományosként szerepelt – legjobb film kategóriában – a Gold Derby szórakoztatóipari esélylatolgató oldalon, ahol a filmes aranyszobrok mellett tévés, színházi és zenei díjak potenciális nyerteseit is megpróbálják…
>